Podložky a roubovani

S přítelem Faruzelem Waltrem se každý rok před vánocemi scházíme na posezení při lahvince tvrdého moku, kde mj. hodnotíme stávající rok. Z takových posezení vznikl materiál, který budu tady prezentovat. Př. Faruzel má 40-ti letou zkušenost s roubováním, rád experimentuje a to ho opravňuje, aby mohl v této pro- blematice fundovaně radit a prezentovat své zkušenosti.

Podložky

Eriocactus jusberti – potřebuje v sezoně hodně vody, po naroubování zalít za 3-4 dny. Vhodné období na roubování na „jusbert“ je od poloviny května do poloviny července. Později, hlavně v období růstu hub vznikají po naroubování na podložce černé houbové fleky.(vystavit přímému slunci). Tato podložka přijme téměř vše, později roub (i miniatury) podložku přerůstají. Při roubování malých semenáčků je třeba nechat podložku růst pár dnů pod parapetem, aby narostl trochu do špičky. Jako trvalá podložka (nízké roubování) se hodí pro rod Ariocarpus,Thelocactus,Echinomastus,Echinocactus … Nevhodná jako trvalá podložka pro miniatury - narůstají do nepřirozených velikostí. Podložka podporuje vyostnění,kvetení a tvorbu vlny. „Jusbert“ časem s roubem zesílí (zvětší průměr). U této podložky lze roubovat na zakořeněnou podložku, ale i na nezakořeněný špalek (tam častěji rosíme). Zajímavé je roubování na vysoké jusberty (cca 40 - 50 cm). Ferocactus naroubovaný v březnu nebo v dubnu je schopen ve stávajícím roce i zakvést. Rychlý, hezký růst, po 3 letech jusbert zkrátit.

Echinopsis eyreisii + hybrid – univerzální podložka.Vyžaduje častou zálivku - může vyschnout. Podložka může stát i ve vodě, občas nechat přeschnout. Vhodná i jako záchranné roubování v zimních měsících - musí však být v růstu. Nejvhodnější rouby ve velikosti 1 cm. Velké rouby (nad 4 cm) jsou nehezké, časem podložku přerůstají - použít jako dočasnou podložku. Vhodná pro Ariocarpusy - časem zdřevnatí a roub má tendenci vytvořit i vlastní kořeny. Po x letech pak roub funguje jako pravokořenná kytka. Nevhodná pro rostliny s velkými a tvrdými ostny. Starší podložky, které při řezu mají střed mezi cévními svazky bílý, hůře přijímají rouby. 50% neúspěch při roubování, pokud podložka i roub nemají souvislý cévní svazek, ale pouze tečky.

Ferocactus glaucescens – nejvhodnější velikost podložky je 3-5 cm. Nárazová zálivka, rostlina náchylnější na ztrátu kořenů v chladnějším období. Čím více zaléváme, tím hůře rouby rostou. Po naroubování zalít podložku po cca 10 dnech. Při roubování obřezat mamle (ostny) - mají tendenci odnožovat. Rouby málo odnožují. Podložka má tendenci se při roubování propadat - řezat šikmo. Nevhodná podložka pro miniatury.

Myrtilocactus geometrizians – nejvhodnější pro malé semenáčky, neovlivňuje vyostnění roubu. Pro rouby skoro univerzální ( záchranné roubování - dobře přijímá rouby.) V chladnějším období nemají rády vodu. Vyžadují teplejší zimování (10 - 15°C.) Podložka nevhodná pro Uebelmannie.

Trichocereus pachanoi – mají tendenci k odnožování. Na tuto podložku, pokud je v růstu, lze roubovat i v zimě (záchranné roubování) Nevhodná jako trvalá podložka, spíše jako matka na množení vzácných kytek. Nevhodná pro miniatury.

Trichocereus pasacana – roubovat do velikosti podložky max. 5 cm. Rouby na těchto podložkách jdou do těla, méně a později vyostňuji, neochotně kvetou. Vhodná pro Ariocarpusy, Echinocactusy, nevhodná pro miniatury.

Cereus peruvianus – vhodný pro roubování Gymnocalycii,Copiapoe - hezky vyostňují.

Mammillaria spinosissima – lze na ně roubovat semenáčky už od velikosti 1 mm. Je vhodná pro miniatury - nenarůstají do nepřirozených velikostí, rouby hezky vyostňují. Lze použít i na roubování Ariocarpusů - ty pak ale hůře kvetou. Nevýhodou jsou odnože, které se špatně odstraňují.

Astrophytum (ornatum, myriostigma) – vhodné pro roubování hybridních astrophyt.

Echinocereusy – mají tendenci k odnožování. Mrazuvzdorné druhy lze použít jako podložku mrazuvzdorných miniatur. Uebelmanie rostou hezky, trochu pomalu.

Na co roubovat vzácnější kytky

Uebelmannia – trvalá podložka - Eriocactus jusbertii - hezky vyostňuje,vatí… Ferocactus glaucescens - roub hezký plochý, pomalejší růst, pozdější kvetení, roub hezký po 10 letech.

Echinomastus – Erioc.jusbertii - po 10 letech začíná roub růst do výšky. Fer. glaucescens - podporuje kvetení, pomalejší růst, nežene roub do výšky

Echinocactus – Fer. glaucescens - roub hezký,plochý,pomalejší růst Erioc. jusbertii - nízké široké špalíky Trich. Pasacana

Sclerocactus – Trich.pachanoi - dočasná podložka Fer.glaucescens - rouby hůře kvetou Erioc.jusbertii - roub roste více sloupovitě

Ariocarpus – Echinopsis eyreisii - po letech podložka zdřevnatí a roub vypadá jako pravokořenná rostlina Eriocactus jusbertii - Na nízkých a širokých špalcích zle roub úspěšně pěstovat i 20 let.

Toumeya, Navajoa, Pelecyphora, Epithelantha, Aztekium, Turbinicarpus a bílé miniaturní Mammillarie Mammil.spinosissima - roub se nejvíce podobá pravokořenné rostlině Echinopsis eyreisii - na podložku do průměru 3cm lze roubovat Pelecyphory a Epithelanty. Ferocac.glaucescens - i na tuto podložku malé velikosti lze roubovat popsané miniatury Myrtilocactus geometrizians - i tuto podložku lze použít, po letech rouby odnožují Na ostatních podložkách vyrostou rouby do nepřirozených velikostí.

Copiapoa – Ferocactus glaucescens - rouby i po letech nepřerůstají Eriocac.jusbertii - po pár letech roub začíná odnožovat

Sulcorebutia – rouby mají tendenci odnožovat a tvořit trsy. jako přechodnou podložku lze použít Myrtilocactus geometrizians, Eriocactus jusberti.

Kristáty nejlíp vypadají na podložkách z okruhu Trichocereus.

← Zpět na přehled pěstování