Půda

V této kolonce budu prezentovat trochu teoretických informací, ale hlavně své postřehy z praxe. U jednotlivých rodů (fotogalerie) přidám i podrobnější rady platné pro daný rod.

Kaktusy jsou velice nenáročné rostliny a rostou téměř ve všem. Kamarád na jaře vezme kbelík a jak cestářům zůstane po zimě u cesty štěrk, tak do toho zasadí kaktusy. Nevypadají špatně, ale jsou umělé přihnojovány.

Substráty můžeme rozdělit na kyselý - hodí se pro většinu jihoamerických rostlin (je více humózní). Minerální neutrální substrát - v takovémto substrátu rostliny většinou neshnijí, vyžadují však pravidelné přihnojování. Substrát vápenatý (zásaditý) se hodí pro většinu mexických druhů. Kyselejší substrát dosáhneme přidáním „lehké“ kompostové zeminy, nebo lesní hrabanky. Minerálním substrátem se myslí křemičitý písek, částečně i propraná antuka - ta už je částečně zásaditá. Substrát zásaditý ovlivňuje už zmiňovaná antuka a také drcený mramor, popř. mletý vápenec. „Humóznost“ substrátu regulujeme přidáváním rašeliny.

Abychom se vyvarovali zavlečení různých škůdců do sbírky, je potřeba s předstihem substrát propařit v kotli (asi 1 hodinu). Menší množství je možno ošetřit i v mikrovlné troubě. Substrát po propaření je vhodný k použití asi za 1/2 roku.

← Zpět na přehled pěstování