Roubovanci a jejich cena

V úvodu tohoto příspěvku chci zdůraznit, že tímto článkem nechci odsuzovat ty, kteří roubují, pouze chci vznést debatu na téma, které kytky je třeba roubovat, které je možno roubovat a u kterých je roubování naprosto zbytečné.

Sám patřím mezi ty, co ročně naroubují několik stovek kaktusů. Za svou kaktusářskou praxi krom vlastních výsevů jsem nakoupil i spoustu kytek. Většina z nich byla pravokořenná, ale i těch roubovaných bylo hodně. Když se však podívám do sbírky na kytky, které tam mám 15 a více let, tak těch pravokořenných tam je dost, ale abych tam také našel roubovanou a ještě k tomu takovou, kterou bych mohl nazvat sbírkovou, to mi dá dost námahy. I z toho důvodu se snažím v posledních létech kupovat rostliny pravokořenné, pouze výjimečné kupuji roubovance.

Paradoxem této situace je cena stejné rostliny roubované a pravokořenné. Většina zákazníků, když vidí kouzelné písmenko R, je ochotna tolerovat mnohem vyšší cenu, než u rostliny pravokořenné. Z dlouhodobého hlediska zařazení rostliny do sbírky s tou roubovanou ale nemůže moc počítat. Některé časem narostou do nepřirozených velikostí, různě se deformují, odnožují… často se také stává, že shnije roub nebo i samotná podložka. Je tam sice možnost rostliny zpravokořenit, ale při zakořeňování dochází k dočasné redukci trnů a i samotná rostlina je pak mnohem náchylnější na hnilobu.

Před 3 - 4 lety se v jednom nabídkovém katalogu, do kterého také dodávám rostliny, objevil roubovaný Gymnocactustus ysabelae, velikost 1 cm za 65 Kč (obr. 2). Údajně byl o ni slušný zájem. V následujícím roce jsem tam stejnou pravokořennou rostlinu nabídl ve velikosti 3 - 4 cm za 40 Kč (obr. 1) - zájem byl minimální - ach to písmenko R.

Podobná příhoda stará několik let, kdy mě navštívil „úspěšný“ prodejce kaktusů. Když viděl u mě bedýnku pravokořenných semenáčků Astrophytum asterias cv.superkabuto, tak mi povídá - já se ti divím, že takové věci pěstuješ pravokořenné. Když to „hodíš na špalek“ (eriocactus jusberti), tak ty kytky za 2 roky prodáš po stovce, ale ty pravokořenné za tu stovku neprodáš ani za deset let. Dnes ty kytky mají 6 - 7 let, (obr. 3, obr. 4) kvetou a asi ty jeho slova budou pravdivá.

A tak mě napadla kacířská myšlenka. Mám tam bedýnku krásně růžově kvetoucích rostlinek Rebutia karinsiana, tak udělám pokus - pár rostlinek naroubuji a dám do nabídky roubované i pravokořenné rostliny - jaká bude reakce?

Pak jsem se ale náhodou podíval do jednoho katalogu a k mému údivu jsem tam rostlinku Rebutia karinsiana s písmenkem R objevil, ve velikosti 2 cm za 45 Kč (obr. 5). Mám obavu, že bych ty svoje pravokořenné ve velikosti 4 cm za těch 45 Kč určitě neprodal. Tak jsem zjistil,že můj nápad není originální, že mě už druzí schopnější obchodníci předběhli a tak jsem od zamýšleného experimentu upustil a budu se nadále snažit v maximální možné míře pěstovat rostliny pravokořenné.

 

  • Obr. 1
  • Obr. 2
  • Obr. 3
  • Obr. 4
  • Obr. 5

 

← Zpět na přehled pěstování