Rozmnožování - výsevy

Nejběžnější způsob rozmnožování kaktusů jsou výsevy. Semena, ať už jsou koupená, nebo z vlastních zdrojů, je potřeba před vysetím ošetřit. Je spousta chemických přípravků, já už léta používám hypermangan. Vyčištěná semena ze semeníků uložím do hadříku a střídavě peru v nádobce ze slabě růžovým hypermanganem a pod tekoucí teplou vodou. Vysušená semena jsou vhodná k výsevu.

Za ta léta, co vysévám, jsem už vyzkoušel spoustu substrátů. Poslední léta pravidelně vysévám do „nanukáčů“. Lze použít i jiné plastové nádoby s průhledným víkem.

Ve spodním dílu udělám hřebíkem 4 otvory - pro nasátí vody. Spodní část (asi 1 cm) tvoří agroperlit a na něho dám zase 1 cm vrstvu substrátu osetého na velikost zrn max. do 3 mm. Substrát je složen z poloviny z hrubšího písku a z poloviny kompostové zeminy nebo lesní hrabanky, to vše ošetřeno sterilizaci. Pro mexické rody přidávám ještě zásadité podíly.

Na takto připravený substrát je možné na povrch vyset ošetřená semena. Nádobu překryjeme víčkem a substrát navlhčíme podmokem - odstátou převařenou vodou. Pozor na vyplavení semen. Výsev umístíme do prostoru, kde není přímé slunce (uzavřené nádoba se během krátké doby přehřeje a výsev by se zničil).

Jelikož v létě na výsevy nemám čas, vysévám kolem vánoc pod zářivky. Bez zářivek lze provádět výsevy v měsíci březnu až dubnu - aby do podzimu rostliny narostly do patřičné velikosti a úspěšně přezimovaly. Univerzální teplota ve výsevní krabici je asi 25 °C. Mexické mohou mít více, jihoamerické i trochu méně. Vhodný je noční pokles k 10 °C. K úspěšnému vyklíčení je potřeba 100% vlhkost, proto musí být v té době nádoba trvale přikrytá. Po pár dnech začnou semena klíčit. Podle rodu za 3 - 20 dní.

Pokud už kořínek pronikl do substrátu a na temeni semenáčků se objevují první ostníky, můžeme postupně víčko nádoby pomalu nadzvedávat a tím rostliny otužovat. Po pár měsících, kdy už je kořen dostatečně silný, můžeme víčko úplně odstranit. Postupem času semenáčky přivykáme na zvýšené světlo. Lehké zčervenání semenáčků neuškodí.

Podle velikosti semenáčků a hustoty výsevu, po pár měsících přistupujeme k přepikýrování semenáčků. Ty sadíme celkem husto - mezera mezi rostlinkami je tak velká, jak velká je samotná rostlina. Pokud semenáčky narostou do velikosti, kdy se začnou dotýkat tělem,přistoupíme k dalšímu přepikýrování.

Semenáčky do velikosti 1 cm není vhodné pěstovat samostatně v květináči.

 

  • Obr. 1
  • Obr. 2
  • Obr. 3
  • Obr. 4
  • Obr. 5
  • Obr. 6
  • Obr. 7

 

 

← Zpět na přehled pěstování