Stanoviště

Toto téma úzce navazuje na předcházející článek.

Pokud rostliny pěstujeme na okně v bytě, je vhodné použít okno směřující na jih, případně na jihovýchod. Jak už jsem se zmínil v předchozím článku, v takovém případě je potřeba vybrat ten správný rod, který je vhodný pro pěstování v bytě. Kromě již zmiňovaných rodů Gymnocalycium a Notocactus se pro pěstování na okně hodí i některé další jihoamerické rody. Ty vysokohorské je však vhodné přes léto umístit na parapet před okno, ale pozor na popálení (zpočátku přistínit). Úspěšně lze na okně pěstovat i méně náročné druhy rodu Mammillaria.

Už také byla zmínka o tom, že vysokohorským a většině jihoamerických rostlin více než skleník vyhovuje pařeniště nebo přístřešek, prostor, kde je dostatek čerstvého vzduchu a nejsou tam místa, která by se přehřívala.

V takovýchto podmínkách lze také úspěšně pěstovat některé rostliny z jihu USA. Pro takovouto volnou kulturu se většinou nehodí rody Astrophytum, Ariocarpus, Lophophora, Epithelanta, Uebelmanie, Discocactusy, Melocactusy.

Pokud máme pro pěstování kaktusů k dispozici skleník nebo fóliovník, i tam je vhodné najít pro daný rod to správné místo. Na jižní straně skleníku umístíme většinu mexických druhů, na severní naopak rody Gymnocalycium, Notocactus, Parodia, … K větracím oknům rody vysokohorské.

Kapsy, kde dochází k přehřívání stojatého vzduchu je vhodné odstranit namontováním ventilátorů. Je však potřeba, aby vzduch „nefoukal“ přímo na rostliny, ale spíše proudil nad nimi.

Mám takovou příhodu z předloňského léta - když jsme se vraceli z Vídně od p. Rausche, zastavili jsme se ještě v Hodoníně u p. Dufka. Velice hezká sbírka, kaktusy ve skleníku i na volném prostranství pod přístřeškem. Pan Dufek se před několika lety přestěhoval a při debatě prohlásil, že pro některé rostliny i po těch letech nenašel to „pravé“ místo - a přitom ten výběr u něho je bohatý! Takže tady už je těžko radit, to už je o citu.

Další zajímavou příhodu jsem před lety zažil u p. Smutného v Pardubicích. Krásně vytrněné kaktusy, skleník na garáži z čirého skla. Některé velké letité Matucany ale byly silně z boku popáleny, jakoby by byly opřené o topení. Vysvětlení bylo zajímavé. V plném létě byly rostliny zapůjčeny na výstavu a po vrácení do skleníku byly rostliny omylem pootočeny o 180°. A tato změna způsobila silné popálení rostlin.

← Zpět na přehled pěstování