Světlo

Většina kaktusů patří mezi světlomilné rostliny.

I když klasické kaktusy rostou pouze na Americkém kontinentu,podmínky v jakých rostou jsou extrémně odlišné. Od nadmořské výšky pár metrů nad mořem,až do výšky nad 4000 m n. m. Některé rostou na holých skalách vystavené plnému slunci, některé v savanách, kde v době vegetace toho slunce moc nevidí.

Pokud nemáme moc možností výběru stanoviště pro rostliny, musíme pro dané podmínky vybírat rody, kterým bude naše stanoviště vyhovovat.

Hrubé rozdělení - většina mexických druhů miluje světlo a teplo. Jihoamerické lze rozdělit do několika kategorií. Vysokohorské - Lobivie, Sulcorebucie, Rebucie, Matucany, Oroye, Ryrrhocactusy, Horridocactusy a další menší rody také milují světlo, ale potřebují hodně čerstvého vzduchu a nemají rády přehřáté prostory. Pouštní rostliny ze západního pobřeží Peru a Chile jako Islaya, Copiapoa nebo Pygmaeocereus také milují světlo a čerstvý vzduch, ale se zálivkou musíme zacházet velmi opatrně. Rostliny rodu Gymnocalycium, Notocactus patří k nejméně náročným kaktusům na světlo a jsou proto vhodné na pěstování na okně.

Rostliny které nemají dostatek světla reagují redukcí ostnů na temeni, v horším případě rostlina přirůstá do kužele. Rostliny, které mají nedostatek světla, hůře kvetou a jsou náchylnější na nemoci. V samotném skleníku jsou v různých místech různé podmínky, jak v teplotě, tak i intenzitě světla. Je proto potřeba pro daný rod najít to správné místo.

Vysokohorské rostliny lze úspěšně pěstovat i na volném prostranství, je však potřeba je ochránit před případnými kroupami.

Také je na jaře nebezpečí popálení rostlin, které jsou vystaveny přímému slunci. Nebezpečí hrozí u nenapitých rostlin a u rostlin, které byly zimovány ve tmě. V těchto případech je potřeba na přechodnou dobu rostliny přistínit.

← Zpět na přehled pěstování