Zálivka

Radit, jak kaktusy zalévat, je dost obtížné. Hodně záleží na umístění rostliny, v jakém substrátu je zasazena, jaké je zrovna roční období a je ještě několik drobných faktorů, které ovlivňují zálivku. V úvodu je ještě třeba připomenout hlavní zásadu - pokud chceme, aby rostliny kvetly, nesmí být v zimě zalévány. (Neplatí pro sukulenty - bude upřesněno v samostatné kapitole).

Začneme z jara - podle umístění rostlin (okno, skleník) a podle rodu začínáme se zálivkou v měsíci březnu nebo dubnu. Platí zásada,že kaktusy na jaře probouzí světlo a teplo a teprve „probuzené“ rostliny mohou dostat zálivku. Z počátku je však vhodnější rosení vlažnou vodou - do vody můžeme přidat trochu pěny z šamponu ORTHOSAN. Hezky to rostlinky očistí od prachu a působí to i na některé škůdce. U prvních zálivek s vodou spíše šetřit, později (květen, červen), když jsou rostliny v plném růstu a kvetou,můžeme zálivku zvýšit.

Na jaře a na podzim zaléváme ráno, v létě navečer. Nezalévat za tropických slunečních dnů - počkat, až bude pár dnů pod mrakem. V opačném případě kořeny „uvaříme“.V průběhu července a srpna (pokud jsou tropické dny), nastává u většiny rostlin letní stagnace a je potřeba zálivku omezit, u některých rodů úplně přerušit. V tomto období můžeme rostliny rosit. Při této činnosti snižujeme ve skleníku teplotu a zvyšujeme vlhkost, což rostlinám prospívá.

Na konci prázdnin, když už jsou chladnější noci, začíná druhé období růstu a proto můžeme zálivku obnovit. Přibližně na konci září ukončíme zálivku, aby před příchodem zimy stačil substrát důkladně vyschnout a rostliny byly připravené na zimování.

Všeobecná zásada - rostliny s vlásečnicovými kořeny zaléváme častěji menším množstvím vody, rostliny s řepovitým kořenem potřebují vydatnější nárazovou zálivku. Další zálivku u všech rostlin je možno aplikovat až po úplném přeschnutí substrátu.

Vodu pro zálivku používat dešťovou. Pokud ji zachycujeme ze střechy, je vhodné ji zachycovat až po několika hodinách, kdy už je prach zpláchnutý do kanálu. Pokud používáme vodu z vodovodu, je vhodné ji napustit do nádoby a pár dnů nechat odstát.

U sbírkových rostlin, které jsou už pár let nepřesazené, je vhodné tyto aspoň jednou ročně vystavit na déšt, aby byly ze substrátu vypláchnuté soli, které se tam za celý rok nahromadily.

← Zpět na přehled pěstování