Zimování

Jak už byla zmínka v předešlých článcích, pro zdravé a kvetoucí kaktusy je důležité jejich zimování. Kaktusy lze zimovat i v úplné tmě. V minulosti se hodně propagovalo na zimu kaktusy vytahovat z květináčů, zabalit do novin a uložit do bedýnek, třeba i pod postel. Myslím, že tento způsob je celkem zbytečný a zároveň i pracný (hlavně pro toho, kdo má těch kytek už trochu více). Ve tmě ovšem nemůžeme zimovat sukulenty, ty by přes zimu uhynuly.

Univerzální teplota pro přezimování je 8 - 12 °C. Výjimku tvoří teplomilné rody Melocactus, Discocactus, Uebelmania, Buiningia, ty vyžaduji teplotu na přezimování okolo 15 °C. Naopak nižší teplotu okolo 5 °C snášejí vysokohorské druhy.

Vyšší teploty, než jsou prezentovány, způsobí, že se rostliny probudí a začnou růst. Jelikož je v zimě málo světla, rostliny se vytahují, vyčerpávají se a v létě pak nechtějí kvést.

Aby rostliny přezimovaly beze ztrát hodně záleží na způsobu, jak jsou rostliny přichystané na přezimování. Čím je rostlina na podzim pěstována „tvrději“, tím lépe přezimuje. Tzn. úplně vysušený substrát a vydatným větráním rostliny otužujeme. Krátkodobě může teplota klesat i k 0 °C.

Na jaře,hlavně u rostlin,které byly zimovány ve tmě, musíme hlídat, aby nedošlo k popálení a přechodným přistiňováním za slunečních dnů rostliny postupně přivykáme na zvýšenou sluneční aktivitu. Samostatnou kapitolou jsou mrazuvzdorné kaktusy. S těmi ale nemám dostatek praktických zkušeností a proto toto téma nebudu prezentovat.

 

  • Obr. 1

 

← Zpět na přehled pěstování