Zajímavosti

Popálení rostlin rodu Copiapoa

Další zajímavost, kterou přineslo extrémní jaro roku 2010 bylo popálení rostlin rodu Copiapoa. Z důvodu nedostatku místa sbírkové rostliny už nepřihnojuji a zálivku provádím velmi omezenou. I v tomto deštivém jaru r. 2010 „stály” rostliny nasucho. Jak už popisuji v jiném článku, sluníčko se sice občas mezi mraky objevilo, ale většinou bylo stále pod mrakem.

Myslím, že to bylo na konci května, přišel víkend a přes sobotu a neděli byla obloha bez jediného mráčku a venkovní teploty se rázem vyhouply na 30°C. I když jsem přes víkend byl ve skleníku, ničeho jsem si nevšim, až teprve v pondělí moje oči sklouzly na skupinku kytek rodu Copiapoa. Většina rostlin byla spálená do běla. Rostliny jsou umístěné v polykarbonátovém skleníku a vzdálenost od polykarbonátu k rostlinám je víc jak 1m. Ve stejných podmínkách jsou umístěné i rody Gymnocalycium, Thelocactus, Mammillaria, Eriosyce (Pyrrhoc.,Horridoc., Neoporteria….) a Jihoamerická směs - denmoza, acanthocalycium…

U zástupců těchto rodů byly rostliny ojedinělé taky trochu popálené, ale paradoxně rod Copiapoa, který je ve své domovině trvale vystaven silnému slunečnímu záření to odnesl nejvíce. Některé kytičky se z toho budou vzpamatovávat ještě několik let, některé to dokonce nepřežily. Hlavní příčinu popálení spatřuji v tom, že rostliny nebyly napité.

  • Popálení rostlin rodu Copiapoa
  • Popálení rostlin rodu Copiapoa
  • Popálení rostlin rodu Copiapoa
  • Popálení rostlin rodu Copiapoa
 
 

← Zpět na přehled kategorií