Přesazování

Rostliny lze přesazovat téměř po celý rok. Nejvhodnější doba je však na jaře (březen duben) a v období letní stagnace (červenec, srpen).

Hlavní zásady - vytahovat rostliny z květináče zásadně v době, kdy je substrát naprosto suchý a to samé platí i při sázení - pouze do suchého substrátu.

Použité květináče je vhodné před dalším použitím umýt v saponátové vodě.

Po vytáhnutí rostliny z květináče důkladně očistíme kořeny od substrátu. Zkontrolujeme, zda-li nejsou na kořenech škůdci a kořeny zkrátíme ostrým nožem na polovinu. To platí pro rostliny s vlásečnicovými kořeny. U rostlin s řepovitým kořenem zkrátíme asi 1 cm pod řepou. Takto ošetřenou rostlinu uložíme do stínu (nejraději pod parapet) na 2 - 4 dny, a pak už můžeme sadit. Já dávám na dno květináče drenáž (hrubší štěrk), pak vrstvu agroperlitu (může být i drcený polystyren) a ještě vrstvu biohumusu. Pak postavím do květináče rostlinku a obsypu připraveným substrátem. U choulostivějších rostlin je také vhodné na povrchu kolem krčku rostliny obsypat hrubší kamínky , může být i keramzit. Pro většinu jihoamerických rostlin přidávám do směsi více humusu, pro Mexické je v substrátu větší podíl antuky nebo štěrkopísku.

Velikost květináče by měla být o něco větší, než je průměr rostliny. Neplatí pro sloupovité rostliny. Zasazenou rostlinu zaléváme podle velikosti rostliny, za 5- 10 dnů. Semenáčky lze zalít už po 2 dnech.

Na závěr moje rada - čím větší amatér, tím menší květináč pod rostlinu a více propustnější substrát.

Co se osvědčilo - je dobré každou zakoupenou rostlinu po vysušení ihned vytáhnout z květináče, zkontrolovat kořeny, zda-li na nich nejsou škůdci a zasadit do vlastního substrátu. Skoro každý kaktusář má jiné složení substrátu a jeho složení vyžaduje také odlišný způsob zalévání. Pokud si rostlinky zasadíme do vlastního substrátu, nejste odkázání na individuální způsob zalévání.

 

  • Obr. 1

 

 

← Zpět na přehled pěstování